Připravit své vozidlo na zimu není pouze otázkou zodpovědnosti každého řidiče, ale i povinnost daná zákonem. Aby nás naše vozidlo v mrazivém zimním období nenechalo na holičkách, je zapotřebí provést několik důležitých úkonů, které jsou důležité pro bezpečný provoz našeho vozidla.
Zimní pneumatiky
Povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky je všem řidičům určitě dobře známá, ale pro jistotu si připomeňme, že tato povinnost daná zákonem č. 361/2000 Sb. se vztahuje na období od 1. listopadu do 31. března za podmínek, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza a také tam, kde tuto povinnost ukládá dopravní značka „Zimní výbava“. Tato povinnost se vztahuje i na situaci, kdy lze takovéto podmínky na silnici předpokládat. Takže pokud v tomto období vyrážíte na cestu, je dobré mít na vozidle zimní pneumatiky i v případě, že venku zrovna svítí sluníčko a nesněží. Zimní pneumatiky jsou označeny symbolem sněhové vločky a celoroční pneumatiky zkratkou (M+S), ale to vám jistě poradí v každém pneuservisu.
Kapalina do ostřikovačů
Je potřeba z nádržky pro ostřikovače čelního a zadního skla vypustit letní směs a doplnit směs zimní, abychom se vyhnuli situaci, kdy budeme potřebovat za jízdy očistit čelní sklo a zjistíme, že nám voda v ostřikovačích zamrzla. Pro vozidla vybavená ostřikovači světlometů platí totéž. Tuto kapalinu koupíme na každé čerpací stanici, kde nám pomohou i s její případnou výměnou.
Kapalina do chladiče motoru
Pro zimní období je nutné zkontrolovat stav chladicí kapaliny v motoru. Množství kapaliny zkontrolujeme pohledem na expanzní nádobu, kde je vyznačena maximální a minimální výška hladiny. V případě potřeby ji doplníme nemrznoucí kapalinou. Je také potřeba zkontrolovat hustoměrem koncentraci nemrznoucí směsi, která je důležitá, aby nám kapalina v tuhých mrazech nezamrzla a nepoškodila motor. V našem podnebí by kapalina měla odolat mrazům alespoň do – 30° C.
Ošetření karoserie
Na dlouhou zimu je dobré připravit vozidlo proti působení chemických látek, se kterými přijde v průběhu zimy vozidlo do styku. Především se doporučuje ošetřit karoserii vrstvou ochranného vosku, který ji ochrání před působením posypových solí. Dále se doporučuje impregnace gumových těsnění dveří proti přimrzání, abychom se vyhnuli situaci, kdy se nám v mrazu nepodaří přimrzlé dveře otevřít. Jestliže už taková situace nastane, nikdy neotvíráme dveře násilím, jelikož by došlo k poškození gumového těsnění. Raději přivoláme odbornou pomoc.
Dobrých rad na cesty pro zimní období není nikdy dost, ale určitě nepodceňte stav autobaterie a také je dobré mít s sebou zimní řetězy, škrabku na okno, smetáček, plachtu na zakrytí čelního okna při parkování, lopatku a trochu písku pod kola kdybyste s vozidlem zapadli, ale to už je na vás.