Nejčastější chyby při odstraňování ucpaného záchodu


Ucpal se vám záchod a chystáte se závadu odstranit svými silami? Pak bychom si tu mohli připomenout některé nejčastější chyby, které při této práci vznikají:

Kyseliny a zásady – jestliže chcete prorazit odpad na toaletě kyselinou nebo louhem, budete mít smůlu, protože voda ve spojených nádobách záchodové mísy tyto látky zředí. Museli byste tam nalít alespoň padesát litrů těchto látek, a to zas není zrovna ekonomické. Kyselina fosforečná se hodí pouze na čištění keramické záchodové mísy a louh sodný je určen pouze pro čištění zanesených sifonů u umyvadel a v kuchyňském dřezu.

toaletní papír

Dráty – pokud se vám nedaří prorazit ucpaný záchod gumovým zvonem, nepokoušejte se do odpadu strkat žádné předměty. Například elektrikářské péro. Mohlo by vám v odpadovém potrubí uvíznout a pak jej nevyprostíte ven. Navíc žádné dráty nemají takovou účinnost, aby si se zaneseným odpadem poradily. Pokud nezabere gumový zvon, závada bývá nejčastěji v kanalizaci, a na to už musí dorazit instalatéři.

záchodová mísa

Problém v kanalizaci – i kanalizace se může zanést a není to nic neobvyklého. Považte, že do kanalizačního potrubí neustále proudí stovky hektolitrů vody a spolu s ní nejen běžné odpady z domácností, kanceláří a dalších budov, ale ocitá se tam i dešťová voda, která cestou posbírá listí, traviny, květy a květový pyl, prach a zeminu, písek, kameny, kousky papíru nebo plastů, a to vše pak někde může vytvořit ucpávku. Napomáhají tomu i prorůstající kořeny stromů nebo keřů v místech defektů kanalizačního potrubí.

Na vyčištění kanalizace je pak zapotřebí speciální technika – tlaková voda z přistavené cisterny anebo frézovací hlavice, která prorazí i velmi silné nánosy naplavených nečistot. Těmito mechanismy disponují pouze odborníci a k vyčištění kanalizace také musíte znát správné postupy a musíte používat ochranný oděv, protože právě zde se vyskytuje mnoho nebezpečných mikroorganismů.