Zateplujeme svépomocí fasádu


Zateplování objektů fasádním polystyrenem je činnost natolik obvyklá, že ji nepovažujeme za něco mimořádného a výjimečného. Několik desítek let, které již uběhly od prvních zateplených domů fasádním polystyrénem, prokázalo výhody tohoto způsobu zajištění tepelné izolace budov, a to zejména s ohledem na paropropustnost a vzdušnost a dostatečnou tepelnou izolaci v zimních měsících ve vytápěných prostorách.

fasádní polystyren

Jestliže se právě vy nebo vaši blízcí chystáte k zateplování domu, měli byste zvážit některé důležité okolnosti:

Sami nebo s profesionály – jestliže se pustíte do zateplování svépomocí, musíte přijmout jistá rizika, spojená s neznalostí a nedostatkem zkušeností ve stavebnictví. Můžete tu zkrátka něco podcenit, na něco zapomenout a něco provést zcela nevhodně. Zvláště ten, kdo obkládá fasádu poprvé, se tímto způsobem teprve s prací seznamuje, a ke konci své činnosti třeba zjistí, že to, co prováděl na začátku, že by provedl jinak a lépe. Máte-li možnost si to někde nejprve vyzkoušet „nanečisto“, je to vždy výhodnější.

izolace z polystyrenu

Tloušťka izolační vrstvy – zde se udělá nejvíce chyb. Máte-li možnost, poraďte se vždy s někým zkušeným, aby vám potvrdil, jak silný fasádní polystyren si ve vašem případě zvolit. U některých staveb postačí pouze 100 mm síly polystyrenu, jinde je třeba 140 mm, a někde se vyplatí vsadit na dvacet centimetrů silnou izolaci.

Správné kotvení polystyrenu – polystyren musíte do zdiva správně ukotvit. Slouží k tomu například systém injektážních kotev Spiral Anksys, který se osvědčil i pro náročnější aplikace, například izolace fasád s dřevěnými či kamennými obklady.

Výstavba lešení – k zateplování domu budete potřebovat lešení, a pokud plánujete pouze jednorázovou akci, pak nemá smysl jej kupovat, ale postačí jeho pronájem. A jestliže jste lešení nikdy nestavěli, nechte si jej od pronajímatele postavit, tím zabráníte jeho zřícení a těžkým úrazům pracovníků na stavbě.